Music Submissions

Nominee Selections Are Underway Among Our Advisory Board Members for the 18th Annual Awards
Well Over 200 Artist and Recording Submissions Just This Year! Thank you for making us the Single Largest Resource for Native American Music for over 20 Years!

SAVE THE DATE! 

FRIDAY, OCTOBER 12TH, NIAGARA FALLS, NY

 

This is a banner year for Native American Music with well over 200 music recording submissions for the Eighteenth Annual Native American Music Awards. 

The Eighteenth Annual Native American Music Awards Show is tentatively set for Friday, October 12, 2018 as part of the USET Conference (United Southern & Eastern Tribes) at the Seneca Niagara Casino in Niagara Falls, New York. More details will be announced shortly. Please be sure to sign up on our website for all the latest information.

If you or your respective tribal nation may be interested in supporting our Awards voting campaign and/or Awards show production, please contact us. Please contact us via email at NAMALIVE@aol.com.  

The Native American music industry continues to thrive. We wish each and every artist who has submitted a recording for nomination much continued success.

Thank you for supporting the World's Largest Resource for Contemporary and Traditional Native American Music Initiatives! 

Below the list of all entries is the offical Advisory Ballot for our Advisory Members only.

 

Public voting will begin in September 2018 once all our nominees are announced.  There are several categories now that the public can participate in to help select our nominees;  Song of the Year, Best Music Video and Independent Single of the Year.

#VoteNative #VoteNow #NAMA18

 

 

 

CATEGORIES  

 

Artist of the Year

Annie Humphrey (Ojibwe) - The Beast and the Garden

Artson (Tarahumara) - Brave Star

Atsiaktonkie  Along The River (St. Regis Mohawk) - Rise

Cecil Gray(Kiowa) - Native Blues

Chase Manhattan (Mvskoke Creek, Leech Lake Anishanaabe) - On Top of the Totem

Connor Chee (Navajo) - Emergence

Frank Waln (Sicangu Lakota) - The Bridge

Jan Michael Looking Wolf (Kalapuya/Conf. Tribe Grande Ronde) - Flute Medicine

Levi Platero (Navajo) - Perspective

R. Carlos Nakai (Navajo/Ute) - One World Many Voices

Randy McGinnis (Cherokee) - Freedom’s Hope

Sten Joddi (Muskoke Creek) - The Singles

Steven Rushingwind (Cahuilla) - Rushingwind

Tommy Wildcat (Cherokee) - Donadagohv’i (I’ll See You Again)

Tchiya Amet (Cherokee) - Black Turtle Island

Tracy Lee Nelson (LaJolla/Luiseno/Diegueno) - Blues Loving Man

 

New Artist or Debut Artist of the Year

Christy Goulet (Turtle Mountain Chippewa) - The Never Ending Journey Continues

David RedBird Baker (Lac Courte Oreilles Lake Superior Chippewa) - Manifest Destiny

Dean Evenson & Peter Ali (Mayan/Pima) - Prayers on the Wind: Native American & Silver Flutes

Desja Eagle Tail (Crow/N.Cheyenne/Seneca/Cree)- Never Let Me Go

Janel Munoa (Luiseno/Payomkawhichum) - Howls From Deep In The Woods

Jeremy Dutcher (Wolastoq First Nation) - Wolastoqiyik Lintuwakonawa

Nick Lone (Seneca) - The Rezpect Album

Paco Fralick (Lac du Flambeau) - Letting Go

Red Tail CHasing Hawks (Rosebud Sioux) - Fly Eagle Fly

Rick N Kimball (Comanche) - War Cry/Warrior Siprit

Robert “Freightrain” Parker (Seneca) - Outside Ourselves

Sandra Sutter (Cree Metis) - Cluster Stars

Thundering Eagle (Cherokee)- Did You Hear The Babies Crying

The Redmen (Kiowa/Apache/Absentee Shawnee) - The Redmen

 

New or Debut Duo/Group of the Year

Artificial Red (Choctaw/Euchee/Muscogee-Creek/Dine) - Rez Radio

Dawn Avery, Larry Mitchell, Ty DeFoe (Mohawk/Ojibwe/Oneida) -  Crane on Earth, in Sky: A Journey

Dreamwalker Suite (Choctaw/Cherokee) - People of the Star Orchestra

Saginaw Grant, H. Doval, I. Kaykahzzinie (Sac and Fox/Navajo/Mescalero Apache) -Don’t Let The Drums Go Silent

Something Inside Is Broken (Intertribal) - Something Inside Is Broken

The Eagle and The Raven Band (Arapaho/Taino) - The Eagle and The Raven Band

Waziahanhan Siyotanka Okolakiciye/Pine Ridge Flute Society(Oglala Lakota) - Waziahanhan Siyotanka Okolakiciye

 

Best Female Artist

Callie Bennett (Navajo Dine) - Awake, Arise, Shine

Christy Goulet (Turtle Mountain Chippewa) - The Never Ending Journey Continues

Dail Dragonfly Martin (Huron/Wyandot/MicMac) - Good Medicine

Dail Dragonfly Martin (Huron/Wyandot/MicMac) - Ocean Meditation

Desja Eagle Tail (Crow/N.Cheyenne/Seneca/Cree)- Never Let Me Go

G Precious (San Juan Pueblo) - Walk On Water: Evolution

Janel Munoa (Luiseno/Payomkawhichum) - Howls From Deep In The Woods

Jiiniikwe Medicine Bird (Ojibwe) - Fire

Kelly Derrickson (Sylix) - I Am

Kyla Freichert (Oglala) - Lovin My Life

Sandra Sutter (Cree Metis) - Cluster Stars

Sydney Kokopelli Girl (Metis) - Corn, Beans & Squash

Tchiya Amet (Cherokee) - Celestial Folk Music

Tchiya Amet (Cherokee) - Black Turtle Island

Thana Redhawk (Mexica/Cherokee) - Fires of Thunder

 

Flutist of the Year  

Brando of NDN Soul (Chickasaw) - NDN Soul

Crazy Flute (Cherokee) - Tribal Groove

Dail Dragonfly Martin (Huron/Wyandot/MicMac) - Good Medicine

Dail Dragonfly Martin (Huron/Wyandot/MicMac) - Ocean Meditation

David Rose (Choctaw/Cherokee) - Wind Dance Under The Stars

Golana (Echota Cherokee of Alabama) - A Light In The Darkness

Holly Harris/Painted Raven (Cherokee) - Medicine Wheel - Prayers of the Four Directions

Jan Michael Looking Wolf (Kalapuya/Conf. Tribe Grande Ronde) - Flute Medicine

Kelvin Mockingbird (Navajo/Dine’) - Night Echo Star Seed

Randy Kemp (Choctaw/Euchee/Muscogee-Crek/Dine) - Rez Radio

Randy McGinnis (Cherokee) - Freedom’s Hope

Red Tail Chasing Hawks (Rosebud Sioux) - Fly Eagle Fly

Richard Stepp (Cherokee) - Journey of the Dreamer

Steven Rushingwind (Cahuilla) - Rushingwind

Sydney Kokopelli Girl (Metis) - Corn, Beans & Squash

Tommy Wildcat (Cherokee) - Donadagohv’i (I’ll See You Again)

Tony Duncan (Apache/Hidatsu/Anhara Mandan) - Purify

Waziahanhan Siyotanka Okolakiciye (Oglala Lakota) - Waziahanhan Siyotanka Okolakiciye/Pine Ridge Flute Society  

 

Duo/Group of the Year

Crazy Flute (Cherokee) - Tribal Groove

Indian City (Ojibway) - Here & Now

Joanne Shenandoah, Rebekah Presson Mosby, Doug George (Oneida/Mohawk) - A Narrative of the Life of Mrs. Mary Jemison

Kenneth White Sr, Edmond White, Dine Baaliil of Navajoland (Navajo) - Songs From Dinetah

Northern Cree (Cree) - Miyo Kekisepa: Make A Stand

NDN Soul (Chickasaw) - The Best of NDN Soul

NDN Soul (Chickasaw) - NDN Soul

Painted Raven (Cherokee/Sioux) - Medicine Wheel - Prayers of the Four Directions

The Cody Blackbird Band (Cherokee/Akimel O'ohdam) - Time

The GroovaLottos (Mashpee Wampanoag) - Ask Yo Mama

Twin Flames (Mohawk/Inuit/Metis/Algonquin Cree) - Signal Fire

Two Rivers (Tohono O’odham and Akimel O’odham) - Volume IV

Women of Heart (Passamaquaddy/Cherokee) - Changing Rivers

Young Spirit (Cree) - Oskiyak kisik Mewasinsational Cree Round Dance Songs

Young Spirit (Cree) - sakitohk-Love Each Other: Pow Wow Songs Recorded Live At Apache Gold

 

Best Male Artist

Anthony Benally (Navajo) - Azee Hiuaah

Blue Flamez/Scott Kalama (Warm Springs/Nez Perce) - Rez Star

Buggin Malone (Oneida) - Humanity Vol 1

Cheevers Toppah (Kiowa/Navajo) - Legacy

Craig Elkshoulder (Northern Cheyenne) - Sweat Lodge Songs (Northern Cheyenne)

David Rose (Choctaw/Cherokee) - Wind Dance Under The Stars

David RedBird Baker (Lac Courte Oreilles Lake Superior Chippewa) - Manifest Destiny

Golana (Echota Cherokee of Alabama) - A Light In The Darkness

Irvin Bahe (Navajo) - The Beautiful Way

Jarvis Hunter (Navajo) - Inspiration From Our Elders

Joe Tohonnie Jr (Apache)  - Medicine Road

Kelvin Mockingbird (Navajo/Dine’) - Night Echo Star Seed

JJ Kent (Oglala) - Lovin My Life

Lucas Ciliberti (Cherokee/MicMac) -Time For A Real Change

Paco Fralick (Lac du Flambeau) - Letting Go

Randy Wood (Cree) - Family

Red Tail Chasing Hawks (Rosebud Sioux) - Fly Eagle Fly

Trent Agecoutay (Cowessess First Nation) - Now...and Then

Tony Duncan (Apache/Hidatsu/Anhara Mandan) - Purify

Tommy Wildcat (Cherokee) - Donadagohv’i (I’ll See You Again)

 

Record of the Year - Contemporary & Traditional formats

A Light In The Darkness - Golana (Echota Cherokee of Alabama)

Along The River Atsiaktonkie (St. Regis Mohawk) - Rise

Artificial Red (Choctaw/Euchee/Muscogee-Creek/Dine) - Rez Radio

Ask Yo Mama - The GroovaLottos (Mashpee Wampanoag)

Awake, Arise, Shine - Callie Bennett (Navajo Dine)

Black Turtle Island - Tchiya Amet (Cherokee)

Blues Loving Man - Tracy Lee Nelson (LaJolla/Luiseno/Diegueno)

Brave Star - Artson (Tarahumara)

Celestial Folk Music - Tchiya Amet (Cherokee/Blackfoot)

Changing Rivers - Women of Heart (Passamaquaddy/Cherokee)

Cluster Stars - Sandra Sutter (Cree Metis)

Corn, Beans & Squash - Sydney Kokopelli Girl (Metis)

Crane on Earth, in Sky: A Journey -Dawn Avery, Larry Mitchell, Ty DeFoe (Mohawk/Ojibwe/Oneida)

Donadagohv’i (I’ll See You Again) - Tommy Wildcat (Cherokee)

Don’t Let The Drums Go Silent - Saginaw Grant, H.Doval, I. Kaykahzzinie (Sac and Fox/Navajo/Mescalero Apache)

Emergence - Connor Chee (Navajo)

Family -Randy Wood (Cree)

Fire - Jiiniikwe Medicine Bird (Ojibwe)

Flute Medicine - Jan Michael Looking Wolf (Kalapuya/Conf. Tribe Grande Ronde)

Fly Eagle Fly - Red Tail Chasing Hawks (Rosebud Sioux)

Freedom’s Hope - Randy McGinnis (Cherokee)

Good Medicine - Dail Dragonfly Martin (Huron/Wyandot/MicMac)

Here & Now -Indian City (Ojibway)  

Howls From Deep In The Woods - Janel Munoa (Luiseno/Payomkawhichum)

Humanity Vol 1 - Buggin Malone (Oneida)

I Am - Kelly Derrickson (Sylix)

Journey of the Dreamer - Richard Stepp, Rick McKee, Yolanda Martinez (Cherokee/United Keetoowah)

Letting Go - Paco Fralick (Lac du Flambeau)

Lovin My Life - JJ Kent and Kyla Freichert (Oglala)

Manifest Destiny - David RedBird Baker (Lac Courte Oreilles Lake Superior Chippewa)

Medicine Wheel - Prayers of the Four Directions - Painted Raven (Cherokee/Sioux)

Native Blues - Cecil Gray(Kiowa)

NDN Soul - NDN Soul (Chickasaw)

Night Echo Star Seed - Kelvin Mockingbird (Navajo/Dine’)

Now...and Then - Trent Agecoutay (Cowessess First Nation)

Ocean Meditation - Dail Dragonfly Martin (Huron/Wyandot/MicMac)

One World Many Voices - R. Carlos Nakai (Navajo/Ute) , Aaron White, Xavier Quijas Yxayotl, Lo:dac, Jonah Littlesunday

On Top of the Totem - Chase Manhattan (Mvskoke Creek, Leech Lake Anishanaabe)

Oskiyak kisik Mewasinsational Cree Round Dance Songs - Young Spirit (Cree)

Outside Ourselves - Robert “Freightrain” Parker (Seneca)

Perspective - Levi Platero (Navajo)

Purify - Tony Duncan (Apache/Hidatsu/Anhara Mandan)

Rez Star - Blue Flamez/Scott Kalama (Warm Springs/Nez Perce)

Safe in the Arms of Time - Rita Coolidge (Cherokee)

sakitohk-Love Each Other: Pow Wow Songs Recorded Live At Apache Gold - Young Spirit (Cree)

Signal Fire - Twin Flames (Mohawk/Inuit/Metis/Algonquin Cree)

Something Inside Is Broken - Something Inside Is Broken (Intertribal)

Songs From Dinetah - Kenneth White Sr, Edmond White, Dine Baaliil of Navajoland (Navajo)

Sten Joddi (Muskoke Creek) - The Singles

Steven Rushingwind (Cahuilla) - Rushingwind

The Beast and the Garden - Annie Humphrey (Ojibwe)

The Best of NDN Soul - NDN Soul (Chickasaw)

The Bridge - Frank Waln (Sicangu Lakota)

The Eagle and The Raven Band - The Eagle and The Raven Band (Arapaho/Taino)

The Redmen - The Redmen (Kiowa/Apache/Absentee Shawnee)

The Rezpect Album - Nick Lone (Seneca)

Til We Die - D. Faktion Nyne

Time - The Cody Blackbird Band (Cherokee/Akimel O'ohdam) 

Time For A Real Change - Lucas Ciliberti (Cherokee/MicMac)

Tribal Groove - Crazy Flute (Cherokee)  

Volume IV - Two Rivers (Tohono O’odham and Akimel O’odham)

Walk On Water: Evolution - G Precious (San Juan Pueblo)

Waziahanhan Siyotanka Okolakiciye/Pine Ridge Flute Society - Waziahanhan Siyotanka Okolakiciye (Oglala Lakota)

Wind Dance Under The Stars - David Rose (Choctaw/Cherokee)



 

Native Heart (Non Native)

Carol Markstrom - Desert Rose

Dreamwalker Suite (Choctaw/Cherokee) - People of the Star Orchestra

John Oglesby - The River

Jonny Lipford - Convergence

Mignon Geli - Under A Buffalo Sun

Producer David Fallis, Thundering Eagle - Did You Hear The Babies Crying

Tom Reuter - Sacagawea (Notes From a Field Journal)

 

Best Music Radio Program

Earthsongs with Alexis Sallee

Indigenous In Music with Larry K

Soul Deluxe with Byron Fenix

Talking Drum with Marge Klama

Undercurrents with Gregg McVicar

Voices from the Circle with Jim Denomie



 

GENRE CATEGORIES  

 

Best Blues Recording

Blues Loving Man - Tracy Lee Nelson (LaJolla/Luiseno/Diegueno)

Native Blues - Cecil Gray (Kiowa)

Outside Ourselves - Robert “Freightrain” Parker (Seneca)

Perspective - Levi Platero (Navajo)

The Redmen - The Redmen (Kiowa/Apache/Absentee Shawnee)

Time - The Cody Blackbird Band (Cherokee/Akimel O'ohdam)

 

Best Country Recording

Desert Rose - Carol Markstrom

I Am - Kelly Derrickson (Sylix)

Lovin My Life - Kyla Freichert (Oglala)

Never Let Me Go - Desja Eagle Tail (Crow/N.Cheyenne/Seneca/Cree)

Now...and Then - Trent Agecoutay (Cowessess First Nation)

Time For A Real Change - Lucas Ciliberti (Cherokee/MicMac)

 

Best Folk Recording

A Light In The Darkness - Golana (Echota Cherokee of Alabama)

A Narrative of the Life of Mrs. Mary Jemison - Joanne Shenandoah, Rebekah Presson Mosby, Doug George (Oneida/Mohawk)

Celestial Folk Music - Tchiya Amet (Cherokee/Blackfoot)

Changing Rivers - Women of Heart (Passamaquaddy/Cherokee)

Did You Hear The Babies Crying - Thundering Eagle (Cherokee)

Donadagohv’i (I’ll See You Again) - Tommy Wildcat (Cherokee)

Fire - Jiiniikwe Medicine Bird (Ojibwe)

Letting Go - Paco Fralick (Lac du Flambeau)

Rise - Along The River Atsiaktonkie (St. Regis Mohawk)

Signal Fire - Twin Flames (Mohawk/Inuit/Metis/Algonquin Cree)

The Beast and The Guitar - Annie Humphrey (Ojibwe) feat. Mark Shark

 Fires of Thunder - Thana Redhawk (Mexica/Cherokee) 

 

Best Gospel/Inspirational Recording

A Light In The Darkness - Golana (Echota Cherokee of Alabama)

Awake, Arise, Shine - Callie Bennett (Navajo Dine)

Azee Hiuaah - Anthony Benally (Navajo)

Black Turtle Island - Tchiya Amet (Cherokee)

Celestial Folk Music - Tchiya Amet (Cherokee/Blackfoot)

Inspiration From Our Elders - Jarvis Hunter (Navajo)

Legacy - Cheevers Toppah (Kiowa/Navajo)

The Beautiful Way - Irvin Bahe (Navajo)

War Cry/Warrior Sprit - Rick N Kimball (Comanche)  

 

Best Native American Church Recording

Azee Hinaah  - Anthony Benally (Navajo)

Inspiration From Our Elders - Jarvis Hunter (Navajo)

Legacy - Cheevers Toppah (Kiowa/Navajo)

Songs of the Native American Church from Oklahoma Vol. 5 - Oliver Littlecook, O.J. Littlecook, Kyle Robedeaux (Ponca)

The Beautiful Way - Irvin Bahe (Navajo)



 

Best Historical/Linguistic Recording  

Corn, Beans & Squash - Sydney Kokopelli Girl (Metis)

Donadagohv’i (I’ll See You Again) - Tommy Wildcat (Cherokee)

Manifest Destiny - David RedBird Baker (Lac Courte Oreilles Lake Superior Chippewa)  

Signal Fire - Twin Flames (Mohawk/Inuit/Metis/Algonquin Cree)

Something Inside Is Broken - Something Inside Is Broken (Intertribal)

Songs From Dinetah - Kenneth White Sr, Edmond White, Dine Baaliil of Navajoland (Navajo)

Wolastoqiyik Lintuwakonawa - Jeremy Dutcher (Wolastoq First Nation)

Fires of Thunder - Thana Redhawk (Mexica/Cherokee) 

 

 

Best Instrumental Recording

Artificial Red - Rez Radio

Crane on Earth, in Sky: A Journey - Dawn Avery, Larry Mitchell, Ty DeFoe (Mohawk/Ojibwe/Oneida)

Devotion 1967 - Jim Pepper &  Bob Moses (Kaw/Creek)

Donadagohv’i (I’ll See You Again) -Tommy Wildcat (Cherokee)

Emergence - Connor Chee (Navajo)

Flute Medicine - Jan Michael Looking Wolf (Kalapuya/Conf. Tribe Grande Ronde)

Freedom’s Hope - Randy McGinnis (Cherokee)  

Journey of the Dreamer - Richard Stepp, Rick McKee, Yolanda Martinez (Cherokee/United Keetoowah) -

Medicine Wheel - Prayers of the Four Directions - Painted Raven (Cherokee/Sioux)

NDN Soul  - NDN Soul (Chickasaw)

Night Echo Star Seed - Kelvin Mockingbird (Navajo/Dine’)

Ocean Meditation - Dail Dragonfly Martin (Huron/Wyandot/MicMac)

One World Many Voices - R. Carlos Nakai (Navajo/Ute) , Aaron White, Xavier Quijas Yxayotl, Lo:dac, Jonah Littlesunday

People of the Star Orchestra - Dreamwalker Suite (Choctaw/Cherokee)

Prayers On The Wind: Native American & Silver Flutes - Dean Evenson & Peter Ali (Mayan/Pima)

Purify  - Tony Duncan (Apache/Hidatsa)

Rushingwind - Steven Rushingwind (Cahuilla)

The Best of NDN Soul - NDN Soul (Chickasaw)

Tribal Groove - Crazy Flute (Cherokee)

Volume IV - Two Rivers (Tohono O’odham and Akimel O’odham)

Waziahanhan Siyotanka Okolakiciye/Pine Ridge Flute Society - Waziahanhan Siyotanka Okolakiciye (Oglala Lakota)

Wind Dance Under The Stars -David Rose (Choctaw/Cherokee)  

 

Best Pop Recording

Cluster Stars - Sandra Sutter (Cree Metis)

Fire - Jiiniikwe Medicine Bird (Ojibwe)

Here + Now - Indian City (Ojibway)   

Native Blues - Cecil Gray(Kiowa)  

Perspective - Levi Platero (Navajo)  

The Best of NDN Soul - NDN Soul  (Chickasaw)

  
 

Best Pow Wow/ Drum Recording

Family - Randy Wood  (Cree)

Miyo Kekisepa: Make A Stand  - Northern Cree (Cree)

Oskiyak kisik Mewasinsational Cree Round Dance Songs - Young Spirit (Cree)

sakitohk-Love Each Other: Pow Wow Songs Recorded Live At Apache Gold - Young Spirit (Cree)

 

Best Rap/Hip Hop/R&B Recording

Ask Yo Mama - The GroovaLottos (Mashpee Wampanoag)

Brave Star - Artson (Tarahumara)

Don’t Let The Drums Go Silent - Saginaw Grant, H.Doval, I. Kaykahzzinie (Sac and Fox/Navajo/Mescalero Apache)

Humanity Vol 1 - Buggin Malone (Oneida)

On Top of the Totem - Chase Manhattan (Mvskoke Creek, Leech Lake Anishanaabe)

Rez Star - Blue Flamez/Scott Kalama (Warm Springs/Nez Perce)

The Bridge - Frank Waln (Sicangu Lakota)  

The Rezpect Album - Nick Lone (Seneca)  

The Singles - Sten Joddi (Muskoke Creek)

Walk On Water: Evolution - G Precious (San Juan Pueblo)




 

Best Rock Recording

Blues Loving Man - Tracy Lee Nelson (LaJolla/Luiseno/Diegueno)

Howls From Deep In The Woods - Janel Munoa

Manifest Destiny - David RedBird Baker (Lac Courte Oreilles Lake Superior Chippewa)

Outside Ourselves - Robert “Freightrain” Parker (Seneca)

Spirit Wind - Yolanda Martinez (Apache)

Star Seed: The Clearing and Blessing - Kelvin Mockingbird

The Bridge - Frank Waln (Sicangu Lakota)

The Eagle and The Raven Band - The Eagle and The Raven Band (Arapaho/Taino)

Time - The Cody Blackbird Band (Cherokee/Akimel O'ohdam) 

 

Best Traditional Recording

Azee Hinaah  - Anthony Benally (Navajo)

Donadagohv’i (I’ll See You Again) -Tommy Wildcat (Cherokee)  

Family - Randy Wood (Cree)

Flute Medicine - Jan Michael Looking Wolf (Kalapuya/Conf. Tribe Grande Ronde)

Good Medicine - Dail Dragonfly Martin (Huron/Wyandot/MicMac)  

Medicine Road - Joe Tohonnie Jr (Apache)  

Signal Fire - Twin Flames (Mohawk/Inuit/Metis/Algonquin Cree)

Sweat Lodge Songs - Craig Elkshoulder (Northern Cheyenne)

The Never Ending Journey Continues - Christy Goulet (Turtle Mountain Chippewa)

 

Best Waila Recording

All For You - O’odham Nights (Tohono O’odham)

Perseverance - Cruz (Tohono O’odham)

Remembering Sylvester Oliver - Pure Nativez Waila Band (Tohono O’odham)

Til We Die - D. Faktion Nyne

Volume 3 - Valenzuela & Company (Tohono O’odham)

Volume IV - Two Rivers (Tohono O’odham and Akimel O’odham)



 

Song of the Year

7 - Frank Waln (Sicangu Lakota)

After Party -  Lil Mike & FunnyBone

A Light In The Darkness - Golana (Echota Cherokee of Alabama)

An American Sunrise - Joy Harjo

An American Sunrise - Joy Harjo (Muscogee Creek)

Battle of the Little Bighorn -Jim Pepper - Bob Moses (Kaw/Creek)

Big Dreams feat. Geenoe - Sten Joddi (Muskoke Creek)

Blue Flamez/Scott Kalama (Warm Springs/Nez Perce) - Rez Star

Blues Loving Man - Tracy Lee Nelson (LaJolla/Luiseno/Diegueno)

Book of Life - Keith Secola (Anishinaabe)

Buffalo Spirit On This Western Edge feat. Stephen Medowa (Ohlone)

Buffalo Wild feat. John Trudell (Santee Sioux)
Coyote Medicine - Painted Raven (Cherokee/Sioux)

Dancers Only - Northern Cree (Cree)

Donadagohv’i (I’ll See You Again) - Tommy Wildcat (Cherokee)  

Don’t Let The Drums Go Silent - Saginaw Grant, H.Doval, I. Kaykahzzinie (Sac and Fox/Navajo/Mescalero Apache)

Electric Butterflies - Thana Redhawk (Mexica/Cherokee) 

Fire - Jiiniikwe Medicine Bird (Ojibwe)

Fly Eagle Fly - Red Tail Chasing Hawks (Rosebud Sioux)

Freedom - Randy McGinnis (Cherokee)

Game Time - The Best of NDN Soul (Chickasaw)

G Precious (San Juan Pueblo) - Walk On Water: Evolution - Any Minute Now

Going Back To My Roots - Felipe Rose (Lakota/Taino)

Guitar & Flute Song 10 - NDN Soul (Chickasaw)

Gypsy Blue - Cecil Gray(Kiowa)

Healing Light - Jan Michael Looking Wolf (Kalapuya/Conf. Tribe Grande Ronde)

Here + Now - Indian City (Ojibway)

He Touched Me- CC Murdock/Indian E

Howls From Deep In The Woods - Janel Munoa (Luiseno/Payomkawhichum)

I Am - Kelly Derrickson (First Nation Sylix)

Joseph - Joseph FireCrow (Northern Cheyenne)

Killing Strangers  NightShield (Rosebud Sioux)

Kissing The FIre feat. John Trudell - The Cody Blackbird Band (Cherokee/Akimel O'ohdam)

Kokum’s Stories - Trent Agecoutay (Cowessess First Nation)

Last Time - Jamie Coon

Left Right Left - Mickie James (Powhatan) Feat Ying Yang Twins

Mehcinut - Jeremy Dutcher (Wolastoq First Nation)

Mistake - Levi Platero (Navajo)

Mitakuye Oyasin -People of the Star Orchestra - Dreamwalker Suite (Choctaw/Cherokee)

Mountain Song - Sandra Sutter (Cree Metis)

My Tribe - Chase Manhattan (Mvskoke Creek, Leech Lake Anishanaabe)

Never Let Me Go - Desja Eagle Tail (Crow/N.Cheyenne/Seneca/Cree)

No One Seems To Care - The Redmen (Kiowa/Apache/Absentee Shawnee)

Oskiyak kisik Mewasinsational Cree Round Dance Songs - Young Spirit (Cree)

Outside Ourselves - Robert “Freightrain” Parker (Seneca)

Pow Wow Carnival ft. Little Creek Singers - DJ Shub

Present & Accounted 4 - YL (Confederated Tribes of Warm Springs)

Purify  - Tony Duncan (Apache/Hidatsa)

Revolutionary Warriors - Buggin Malone (Oneida)

Rise Up-Twin Flames (Mohawk/Inuit/Metis/Algonquin Cree)

Rushingwind - Steven Rushingwind (Cahuilla)  

sakitohk-Love Each Other: Pow Wow Songs Recorded Live At Apache Gold - Young Spirit (Cree)

Something Inside Is Broken - Something Inside Is Broken (Intertribal)

Spirit Wind - Yolanda Martinez (Apache)

St. John - Mikwum - Annie Humphrey (Ojibwe)

Star Seed: The Clearing and Blessing - Kelvin Mockingbird

The Drum -Artson (Tarahumara)

The Raven Song - The Eagle and The Raven Band (Arapaho/Taino)

The Storm - The GroovaLottos (Mashpee Wampanoag)

Time - Dean Evenson & Peter Ali

Time For A Real Change - Lucas Ciliberti (Cherokee/MicMac)

Tree of Life - Indian City (Ojibway)

Two Spirit - Tony Enos (Echota Cherokee/Cheyenne River Sioux)

Volume IV - Two Rivers (Tohono O’odham and Akimel O’odham)

Walking Into Walls -   TNT Duo feat. Tabitha Fair (Chickasaw)

Wanbli Ishnala Win - Christy Goulet (Turtle Mountain Chippewa)

What Made The Redman Red - Frank Waln (Sicangu Lakota)

Wild Horses - Plenty Wolf Singers (Oglala)

Women and Water - Paco Fralick (Lac du Flambeau)

 

Best Independent Single Recording

Air and Water Is Life  - Unole (Cherokee)

Be A Butterfly - Asalia White (Lac Vieux Desert Lake Superior Chippewa)

Brighter Days - Delana Deere (Absentee Shawnee)

Byron's Song - Stryk-9

Coming Home - Mathew Hawk

Cut Your Teeth -  Pretendians

Father Time-The Eagle and The Raven band

For My Daughter - Delm-D (Rosebud Sioux)

Hole In The Day - James Fox

It’s Party Time - Larry Malu

Just Be Mine - Tim Ramsey

Lakota Will Live  - Terrance Hollow Horn

Lament - Red Rabbit (Navajo/Apache)

Las Estrellas - Barbara Morrow (Aguila)

Looking At the Future - Indians Colour (Quechua)

Madeline Island- Burton Guibord (Bad River Ojibwe)

Maheo (You Are Our God) - Andy Leong

Meant to be..- The Eagle and The Raven band

Missed Connections - Kayla Tom (Navajo)

My Man of the Clouds - Candace Tarpley (Tuscarora/Tsalagi)

Rest In Peace, Ashlynne - Rippy and the Sillyettes (Navajo/Dine)

Survivor featuring MiguelJon Devin, Slim Mayne (Oglala Lakota/Sicangu/Mexican)

Tamson Weeks - Thea Hopkins

The Heart of the White Buffalo - War Bonnet (Leech Lake Ojibwe)

The Raven song - The Eagle and The Raven band

The Sweetgrass Band - The Warning

The Warning/Sweetgrass On Fire - Sweetgrass Band (Mississauga Nation)

Ya Ho Hey - James Redbird




 

Best Music Video Recording - Best Concept/Best Live Performance/Best Narrative

 

Ajijaack Theme - Animation by Kate Freer of Imaginary Media, Music by Dawn Avery and Larry Mitchell with Ty Defoe for Off-Broadway Show “Ajijaack on Turtle Island” and Soundtrack CD “Crane on Earth, in Sky: a journey”   

Annie Humphrey's St. John & Mikwum" 

Annie Humphrey (Ojibwe) - St. John - Mikwum  

Better Man - Robert “Freightrain” Parker (Seneca) - 

Beyond Time  - Dean Evenson & Peter Ali - 

Big Dreams feat. Geenoe - Sten Joddi (Muskoke Creek)  https://youtu.be/gnrU1F71ypA

Book of Life - Keith Secola (Anishinaabe) Y

Brave Star - Artson (Raramuri/Tarahumara)

Broke Down Skituuq - Twin Flames 

Brule At The Badlands

Circle of Celebration - Brule

Coyote Medicine by Painted Raven   

Crazy Flute (Cherokee) - Tribal Groove 

Daddy, When Are You Coming Home - Paco Fralick (Lac du Flambeau) - 

Day & Nite   O Jay Moz 

Do You Mind (If We Dance Wit Yo Dates)? - The GoovaLottos 

Father Time - The Eagle & The Raven Band 

FLIPPIN' - Soul Poet's Syndicate feat. Young $umo, The ZYG 808 & JJ Nice     

Home - Artson (Raramuri/Tarahumara)  

I Am (Mother Nature) - Kelly Derrickson 

In Your Eyes -  Howard Lyons 

Jan Michael Looking Wolf (Kalapuya/Conf. Tribe Grande Ronde) - “Arms of the Angel”  

Jiiniikwe Medicine Bird (Ojibwe) - Fire  

Killing Strangers  -NightShield (Rosebud Sioux)  

Kokum’s Stories - Trent Agecoutay (Cowessess First Nation) - 

Left Right Left - Mickie James (Powhatan) Feat Ying Yang Twins

Lonely Road - Artson (Raramuri/Tarahumara)  

Lucas Ciliberti (Cherokee/MicMac)  “We’re All Brothers” 

Meant to Be - The Eagle & The Raven Band 

MEDICINE BUNDLE from Off-Broadway Soundtrack Crane on Earth in Sky: a journey 

Missed Connections (Lyric Video)  - Kayla Tom (Navajo) 

My Tribe - Chase Manhattan (Mvskoke Creek, Leech Lake Anishanaabe)  

On Native Ground Native American Rock Opera / Musical Various  

Outside Ourselves - Robert “Freightrain” Parker (Seneca)  

Rita Coolidge feat. Keb Mo    Walking ON Water 

Rushingwind- Steven Rushingwind  

She On One - NDN Soul (Chickasaw) 

So Precious - Styk 9  : 

Supaman - Gorilla Rise  

Supaman - Sky World by Bear Fox by Teio Swathe  

The GIft of Life R Bernie MAKWA Marinelli and Wakan Lives 

The Heart of the White Buffalo - War Bonnett  

The Raven Song - The Eagle and The Raven Band (Arapaho/Taino) 

Thrill Iz Gone - Buggin Malone  

Through the Flood -  Indian City (Ojibway) 

To The Sky - Blue Flamez/Scott Kalama (Warm Springs/Nez Perce) 

Two Souls Collide - Marcia Chum 

Walking Into Walls - Tabitha Fair TNT (Chickasaw) 

Create