NAMA 2
The Second Annual
Native American Music Awards
Winners
Artist of the Year
Bill Miller
Group of the Year
Indigenous
Debut Artist of the Year
Chief Jim Billie
Best Male Artist
Bill Miller
Best Female Artist
Joanne Shenandoah
Best Rap/Hip-Hop Artist
Litefoot
Song Of The Year
"Ghost Dance" by Bill Miller
Record of the Year
"Contact From the Underworld of Redboy" by Robbie Robertson
Best Traditional Recording
"Orenda" by Joanne Shenandoah
Best Instrumental Recording
"Red Wing" by R. Carolos Nakai, Eaton, Clipman
Best Compilation Recording
"Smoke Signals"
Best New Age Album
"Maze" by Robert Tree Cody
Best Latin American Recording
"A Native American Odyssey"
Best Canadian Contemporary Recording
"Kehlonn" by Jerry Alfred
Jim Thorpe Sports Award
Iroquois Nationals
Living Legend
Chief Jim Billie
Hall of Fame
Hank Williams
BEST CHILDRENS RECORDING
Sees Behind Trees/Joseph Bruchac
The Sign of the Beaver/Elizabeth George Spear
To All Our Precious Ones/PM Begaye
Under The Green Corn Moon/Various Artists
Wind Sun and Stars/Kenneth Little Hawk
BEST POW WOW RECORDING
4 Life/Eyabay
Dineh Pow Wow Songs/Eagle Creek
It's Time To Round Dance/Northern Cree Singers
Gathering of Nations/Various Artists
The People Dance/Black Lodge Singers
BEST WORLD MUSIC RECORDING
Destined Love Traveler/Koljademo
The Discoteca Collection/Various Artists
Winds of Devotion/Nakai Kechog
Red Sky Beat/Blue Chip Orchestra
Native Soul/Native Soul
BEST BLUES JAZZ ARTIST OR GROUP
Dave Trezak & The Village of Many Tribes
Eagle & Hawk
Indigenous
Jimmy Wolf
R. Carlos Nakai Quartet
SONG OF THE YEAR:
Bird Song/Robert Tree Cody
Creator's Song/Joanne Shenandoah
Ghost Dance/Bill Miller
Save Tonight/Eagle Eye Cherry
Things We Do/Indigenous
BEST INDEPENDENT RECORDING
Blackfire/Blackfire
Meet The Diva/Arigon Starr
Message From A Drum/J. Hubert Francis
Place I Call Home/Native Roots
Summit/Shouting Mountain
Dust of Our Forefathers Bones/Jim Beer & The River
MUSIC VIDEO
"Navigate"/Wayquay
"Things We Do"/Indigenous
"Shouting Mountain"/Shouting Mountain
"Ways of the Glades"/Chief Jim Billie
"Save Tonight"/Eagle Eye Cherry
BEST RADIO STATION
KGHR in Tuba City Arizona
KILI (pronounced Keelee) in Porcupine South Dakota
KLND in McLaughlin, South Dakota
KTNN in Window Rock Arizona
WOJB in Hayward Wisconsin
LATIN AMERICAN
IHU2 - Kewere: Resar: Prayer/Marlui Miranda
Guadalupe - Virgen de las Indios/SAVAE
Indian Music of Northwest Mexico/Various Artitst
Native American Odyssey/Various Artists
Lejania/Inti-Illimani
CANADIAN CONTEMPORARY
Hearts of the Nations/Various Artists
Kehlonn/Jerry Alfred
Memories & Daydreams/Red Blaze
20 Aboriginal Greatest Hits/Various Artists
Welcome To The Playground/TKO
BEST NEW AGE RECORDING
Canyon Drums/Peter Bender
Destined Love Traveler/Koljademo
Maze/Robert Tree Cody
The Offering/Mary Youngblood
Winds of Devotion/Nakai Khechog
BEST COMPILATION RECORDING
A Native American Odyssey/Putumayo Records
Heart Beat 2/Smithsonian Folkways
Smoke Signals/TVT Records
Under The Green Corn Moon/Silver Wave Records
Weaving The Strands/Red Feather Music
BEST FEMALE ARTIST
Arigon Starr
Joanne Shanendoah
Mary Youngblood
Mishi Donovan
Wayquay
BEST MALE ARTIST
Bill Miller
Chief Jim Billie
Jerry Alfred
Robbie Robertson
R. Carlos Nakai
DEBUT ARTIST OF THE YEAR
Arigon Starr
Chief Jim Billie
Indigenous
Mary Youngblood
Wayquay
ARITST OF THE YEAR
Bill Miller
Joanne Shenandoah
Jerry Alfred
R. Carlos Nakai
Robbie Robertson